Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhledny

29. 4. 2007

Nezaměřím se pouze na Bystřicko, ale i na širší okolí. Vysočina přímo vybízí k budování rozhleden na zvláště vyvýšených a vhodných vrcholech. Rozhledny jsou budovány ze dřeva, z kovových konstrukcí, či zděné. Pro bázlivé výšek jsou nejvhodnější zděné, protože nezatěžujete hlavu při výstupu nahorů myšlenkami, kam dopadnout, kde to bude nejměkčí.

Nová rozhledna mezi Veselkou a Ústupem (okr. Blansko) - menší, dřevěná rozhledna je vybudována městem Olešnice u silnice vedoucí z Kněževse - Veselky na Ústup (2007). Jde o příjemnou stavbu situovanou v poli přímo u silnice, nikterak vysokou. Autem je tu dobrá možnost parkování u krajnice.

Rozhledna má dvě patra, na každém je povolena max. zátěž 4 osoby, tedy 8 osob celkem. Rozhled při dobrém počasí je slibný. Já měl zatím smůlu, jelikož viditelnost byla rapidně snížena oblačností.

Rozhledna Rovečné - známá a oblíbená kovová stavba situovaná v Horním lese nad obcí Rovečné. Místo je pro rozhlednu opravdu vhodné, Horní les je ejvyšším bodem přírodního parku Svratecká hornatina (774.25 m nad m.). Proto nepřekvapí, že rozhledny tu stály i před 200 lety. V roce 1824 byl výškový bod stabilizován Císařským a královským vojenským zeměpisným ústavem ve Vídni.

Nejstarší doklad o rozhledně (šlo o měřické věže) pochází z pohlednice z roku 1918 s textem: "Okolí Víru v údolí Švarcavy, rozhledna Rakušanka v Horním lesi 775 mtr".

V roce 2001 byla postavena nejnovější věž. Stavební práce odvedla firma Elektrotec a. s. Jde o telekomunikační věž. Turistům je přístupný ochoz 38 metrů nad zemí a 803 metrů nad mořem.

Spatřit můžete blízké Rovečné, část Olešnice, Velké + Malé Tresné, Zubštejn, Bystřici n. P., přehradu Vír, kostelík nad Vítochovem, Písečné, Polom, Bystré, dále letiště u Poličky, Svitavy, TV vysílač Kojál, Harusův kopec u Nového Města n. M., Buchtův kopec, Devět skal...a z více vzdálených míst za dobrého počasí i páru z jaderné elektrárny v Dukovanech, Jeseníky, Praděd, Králický Sněžník i Krkonoše.

Přístup: pěšky po modré z Víru do Svojanova. Pokud přijedete se svými čtyřnohými miláčky (auty), nejlepší je zaparkovat v Rovečném a vyšlápnout si strmější terén po svých.